Skip to content
OUR BRANDS:
OUR BRANDS:

Stable Mats

The Mat Group is your #1 destination for livestock mats and rubber horse stable matting in Australia, with a variety of quality materials to choose from.

Read More

  • Rubber Stable Mats

    Original price $124.00 - Original price $124.00
    Original price
    $124.00
    $124.00 - $124.00
    Current price $124.00

    Made from a specialised heavy duty natural rubber, with a slightly cushioned bubble surface to help reduce fatigue, provide traction and avoid slip...

    View full details
    Original price $124.00 - Original price $124.00
    Original price
    $124.00
    $124.00 - $124.00
    Current price $124.00
  • Recycled Rubber Matting - 3mm thick

    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price
    $32.00/M2
    $32.00 - $32.00
    Current price $32.00/M2

    This affordable and eco-friendly product is extremely versatile and can effectively be used for a number of applications.  Ideal for all industrial...

    View full details
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price
    $32.00/M2
    $32.00 - $32.00
    Current price $32.00/M2
  • Interlocking Rubber Mats - Solid

    Original price $83.00 - Original price $180.00
    Original price
    From $83.00
    $83.00 - $180.00
    Current price $83.00

    This exceptional value mat is a conveniently sized for workstations at 900mm x 900mm. But is designed to comfortably fit in large custom sized area...

    View full details
    Original price $83.00 - Original price $180.00
    Original price
    From $83.00
    $83.00 - $180.00
    Current price $83.00
  • Multi-Purpose Runner

    Original price $65.00 - Original price $65.00
    Original price
    $65.00/M2
    $65.00 - $65.00
    Current price $65.00/M2

    Also known as the ‘Ute mat’, the Multi-purpose runner is great to cut into the back of trucks, utes and even horse trailers to avoid damage to the ...

    View full details
    Original price $65.00 - Original price $65.00
    Original price
    $65.00/M2
    $65.00 - $65.00
    Current price $65.00/M2